Hubertská mše 1848
Hubertská mše je instrumentální lovecká slavnost, která se obvykle koná každoročně na počest památky svatého Huberta de Liège kolem 3. listopadu. Počátky Hubertské mše se nacházejí ve Francii a Belgii, kde se během 19. století rozvíjela speciální liturgie, jejíž nezbytnou součástí byla lovecká hudba, hraná na lovecké rohy v D ladění. V Německu tato tradice začala teprve v padesátých letech minulého století, hudební skladby se zde většinou hrají na parforsní lovecké rohy v Es/B ladění.
Lovecký roh in Es byl v minulosti používán zejména ve střední Evropě – Čechách a v německy mluvících zemích. Nejedná se v žádném případě pouze o signální nástroj (ty jsou obvykle v B ladění), ale o naprosto plnohodnotný hudební koncertní nástroj. Má velmi podobnou konstrukci jako francouzský lovecký roh v D, vyznačuje se ale kultivovanějším, plnějším bohatým sytým tónem. Také technika hry a přednes hráčů na lovecké rohy ze střední Evropy a Francie se podstatně liší.
Hubertská mše je obvykle prováděna co nejblíže přírodě, nejlépe v prosluněném, barevném podzimním lese. Pokud se koná v kostele, ten musí být odpovídajícím způsobem slavnostně vyzdoben. Vhodná je i přítomnost loveckých psů. Při hraní Hubertské mše hráči loveckých rohů pokračují ve starodávné tradici, při které lovecká hudba nahrazuje chybějící církevní hudbu. V naprosté většině případů dnes není provedením Hubertovy mše Mše svatá, ale kostelní koncert s částmi uctívání nebo také velmi často ekumenická liturgie Slova s oslavou provozovaných loveckých skladeb.
Německými špičkovými loveckými soubory je pro tuto příležitost široce používaná kompilace "Grande Messe de Saint Hubert" od Julese Cantina (1874-1956), která byla poprvé publikována v roce 1934. Jejím základem jsou skladby francouzských autorů z 19. století, především Huberta Obryho (1820–1850), použity byly také lovecké signály a fanfáry z tohoto období – autoři Estival 1840, Tellier 1860 a pozdnější Normand 1874, Sombrun 1880 a de la Porte 1896. To vše může být doplněno dalšími loveckými skladbami, často se také např. se také používá "Rendez -vous de chasse" od Gioacchina Rossiniho.
Nezapomenutelným zážitkem je poslech Hubertské mše v podání souboru loveckých rohů in Es s doprovodem varhan. S ohledem na náročnost provedení se však v České republice hraje poměrně málo.
Dovolujeme si vám předložit v naší úpravě Hubertskou mši, kterou napsal okolo roku 1848 pan Thiberge, profesor pařížské konzervatoře. Pro lepší orientaci uvádíme také k jednotlivým skladbám adekvátní soubory MP3, vytvořené na počítači. Jsme si vědomi, že živou muziku nahradit nemohou, pro základní seznámení jsou však dle našeho názoru dostatečné.